Ach ten Fundraising!
Wyzwanie dla najbardziej wytrwałych✌️✌️
FUNDRAISING =
ZBIERANIE FUNDUSZY
Fundraising, czyli wyzwanie dla najbardziej wytrwałych. Podstawowa definicja Fundraisingu mówi: to nic innego jak proces zdobywania funduszy poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, przedsiębiorstw, fundacji dobroczynnych lub instytucji rządowych i samorządowych (źródło: Co to jest fundraising i kim jest fundraiser?)
Czy tylko o fundusze chodzi?
Uważam, że Fundraising to nie tylko proces zbierania funduszy, to sztuka budowania partnerstw opartych na wzajemnych korzyściach. Choć prywatnie nie jestem osobą, która lubi prosić o wsparcie, to właśnie w Fundacji moja praca polega na tworzeniu relacji, które przynoszą realne korzyści zarówno dla nas, jak i dla naszych Partnerów. Partnerzy chcą czuć się zaangażowani i zadowoleni ze współpracy. Podejście do fundraisingu jest coraz bardziej „nowoczesne” i zrozumiałe z punktu potrzeby ciągłego rozwoju nie tylko po stronie Fundacji ale również po stronie Partnerów Fundacji (tych obecnych i tych przyszłych). Dawniej podejście było bardzo jednostronne, Sponsor finansował przedsięwzięcie i na tym się kończyło. To raczej nie miało nic wspólnego z budowaniem osobistych relacji.
Obecnie Partnerzy projektów/programów chcą mieć realny wpływ na ich rozwój, pomóc w osiągnięciu założonych celów a przede wszystkim być częścią historii, którą tworzy Fundacja Zaawansowanych Technologii już od 12 lat.
To właśnie takie relacje i wsparcie dla Fundacji Zaawansowanych Technologii są bezcenne.
Samo przygotowanie i pozyskania Leada jest wyzwaniem czasochłonnym, ale budowanie relacji z pozyskanym już Partnerem jest niezwykle wartościowe i pełne cennych nauk. Zaangażowany Partner to nie tylko ten, który przekazuje środki finansowe, ale również aktywnie wspiera naszą działalność, szczególnie w rozwijaniu potencjału Młodych Talentów. Dla mnie i dla młodego pokolenia, korzyści płynące z konsultacji i wsparcia doświadczonego przedsiębiorcy są nieocenione. Ich doświadczenie, szczególnie w kontekście zmian na rynku, może stać się kluczowym impulsem, który może pomóc Młodym Talentom podjąć kolejny krok w kierunku swojej kariery. Widzimy jak rozwój Młodego Talentu nabiera sprintu po wygranej w Konkursie Explory, co utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens!
Halo co z tym urlopem?
Dlaczego nie można spocząć na laurach w fundraisingu? To kolejne wyzwanie, które sprawia, że praca fundraisera nigdy się nie kończy. Czy istnieje limit do osiągnięcia i moment, w którym fundraiser może spokojnie udać się na urlop? Niekoniecznie. Fundraising to nieustanny rozwój i ciągłe poszukiwanie lepszych rozwiązań oraz szerszych możliwości.
Dlaczego tak jest? Umowy sponsoringowe najczęściej podpisywane są na rok – to żadna tajemnica. Dlatego też sukcesy i postępy osiągnięte w danym roku mają bezpośredni wpływ na negocjacje dotyczące wsparcia na kolejny rok. To właśnie rozwój i osiągnięcia zarówno fundraisera jak całego zespołu Fundacji decydują o tym, jak będzie wyglądała przyszła współpraca ze sponsorami.
Dlatego też fundraiser nie może pozwolić sobie na stagnacje. Każde osiągnięcie jest krokiem do przodu, ale też punktem wyjścia do jeszcze większych korzyści/możliwości w przyszłości.
Czyli jakie cechy musi posiadać dobry fundraiser?
A dobry fundraiser to przede wszystkim człowiek z zacięciem sprzedażowym i marketingowym, łatwo komunikujący się z ludźmi, lubiący wyzwania i cele, odporny na porażki. Warto zastanowić się już na etapie planowania strategii fundraisingowej, kto będzie odpowiedzialny w organizacji za realizację celów fundraisingowych, bo od tego w dużej mierze zależy sukces. (źródło:Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz fundraising? – Instytut Fundraisingu)
„Ludzie nie kupują tego co robisz; kupują to, dlaczego to robisz, a to co robisz potwierdza w co wierzysz.”
Simon Sinek: Learn About The Optimism Company Mission and Values – Simon Sinek
Raczej storytelling a nie tylko transakcja!
Ludzie uwielbiają słuchać, czytać i poznawać historie innych osób. Nie ma lepszego przykładu tej ludzkiej miłości niż amerykański projekt Humans of New York. Jego założyciel Brandon Stanton w 2010 roku zaczął fotografować codzienność ludzi na ulicach Nowego Jorku. Publikował te zdjęcia z krótkimi opisami na blogu, co z czasem przerodziło się w wielki projekt fotograficzny – jego odbiorcy nie mogli doczekać się historii kolejnych osób. Dziś HONY ma ponad 20 mln followersów w mediach społecznościowych i publikuje już historie ze zdjęciami z ponad 20 krajów. Odniósł sukces, ponieważ historie są znacznie bardziej ciekawe i angażujące niż zwykłe, suche informacje. (Koniecznie sprawdź Humans of New York).
Storytelling i fundraising są nierozłączne – jedna sztuka wspiera drugą, tworząc spójną całość. W Fundacji Zaawansowanych Technologii historie powstają na naszych oczach, kiedy Młode Talenty, dzięki Programowi Explory, rozwijają swoje skrzydła i osiągają coraz ambitniejsze cele.
Nasi Laureaci, alumni Konkursu Explory, kontynuują współpracę z fundacją, pamiętając o miejscu, gdzie stawiali swoje pierwsze kroki. Ten fakt napawa mnie niezmienną radością i motywuje do zacieśniania tych relacji, by społeczność Explory mogła się rozwijać, a Fundacja realizować jeszcze większe i ambitniejsze projekty.
Historie naszych alumnów są niesamowite, inspirujące i warte opisywania – i na pewno będę o nich pisać jeszcze wiele razy.
Fundraising: Niekończąca się Opowieść Pełna Wyzwań i Możliwości – podsumowanie
Fundraising to dziedzina pełna wyzwań, która często przypomina mi niekończącą się opowieść. Jest to jednak opowieść, która pochłania mnie coraz bardziej, dając ogromną satysfakcję i pozwalając przy tym na nieustanny rozwój zawodowy. Praca w fundraisingu wiąże się z ciągłym podejmowaniem prób, a także z porażkami, które są nieodłącznym elementem tego procesu. Każda porażka stanowi jednak cenną lekcję, z której można wyciągnąć wnioski i poprawić swoje działania.
Fundraising to przede wszystkim działalność skoncentrowana na ludziach. Obejmuje nie tylko pozyskiwanie potencjalnych partnerów, którzy mogą zidentyfikować się z misją Fundacji Zaawansowanych Technologii, ale również wspieranie młodych talentów. Dzięki zebranym funduszom, młodzi ludzie mają szansę uczestniczyć w Programie Explory i realizować swoje projekty STEAM (naukowe i technologiczne).
Każdy z tych młodych talentów ma potencjał, by w przyszłości dokonać przełomowych odkryć, które mogą uratować życie lub ochronić zdrowie wielu ludzi na świecie. Fundacja Zaawansowanych Technologii oraz jej partnerzy odgrywają kluczową rolę w tej podróży, wspierając i umożliwiając rozwój młodych explorerów i explorerek.
Podsumowując, fundraising to nie tylko wyzwanie, ale i pasja. To nieustanna praca nad sobą i swoimi umiejętnościami, która przynosi wymierne korzyści zarówno darczyńcom, jak i beneficjentom. Każdy zebrany fundusz to krok bliżej do realizacji marzeń młodych talentów i wkład w lepszą przyszłość nas wszystkich!