W jaki sposób programy akceleracyjne wpływają na liczbę wdrożonych innowacji? Jak rozwijać współpracę korporacji ze startupami? Jak operatorzy programów akceleracyjnych oceniają innowacyjność Polaków? – to główne tematy dyskusji panelowych V Kongresu E(x)plory Innowacje, który odbędzie się 26 kwietnia b.r. w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Kongresowi towarzyszy Festiwal Naukowy E(x)plory, podczas którego młodzi uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory będą prezentować swoje innowacyjne projekty badawcze. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Zaawansowanych Technologii, Mazowiecki Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Miasto st. Warszawa.

 V Kongres E(x)plory „Akceleracja Innowacji”

V Kongres E(x)plory pt. “Akceleracja innowacji” zostanie w całości poświęcony tematowi akceleracji. Uczestnicy Kongresu będą dyskutować o tym jak skutecznie wspierać innowacje, jak bogata oferta programów akceleracyjnych wpływa na liczbę innowacji i ich jakość. Czy włączenie się dużych korporacji w działania akceleracyjne zwiększa liczbę wdrożeń rozwiązań startupowych przez duże firmy? Przedstawimy także programy akceleracyjne z punktu widzenia ich uczestników – mentorów oraz startupowców.

Kongres skierowany jest do innowatorów, startupowców, studentów, doktorantów i naukowców, ale również biznesmenów i inwestorów. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele instytucji realizujących programy akceleracyjne i uczestnicy tych programów.

W panelu dnia „Stawiamy na akcelerację! W jaki sposób programy akceleracyjne wpływają na liczbę wdrażanych innowacji” wezmą udział Anna Brussa, Dyrektor w Departamencie Rozwoju Startupów PARP, Paweł Maj,  Dyrektor Inwestycyjny w bValue, Maciej Potocki, Prezes WPT S.A, Aleksandra Szwed, Z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Grzegorz Wolff, Zastępca Dyrektora w Biurze Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy. Dyskutować będą o tym, jak dzięki programom zmieni się rynek innowacji w Polsce, a tym samym sytuacja polskich startupowców.

Jakość programu akceleracyjnego zależy od biorących w nim udział innowacyjnych projektów, ale ogromną rolę pełnią również podmioty je realizujące. Panel operatorów programów akceleracyjnych poprowadzi Maciej Sadowski, CEO Fundacji StartUp Hub Poland, a dyskutować będą Katarzyna Kołakowska, Manager Programu Huge Thing, dr Remigiusz Kopoczek, Prezes Zarządu ARP Games, Tomasz Mazuryk, CEO FundingBox, Paweł Przybyszewski, Broker technologii BP Progress oraz dr Agnieszka Skala z Politechniki Warszawskiej, Szkoła Przedsiębiorczości Innovation Nest.

Interesująco zapowiada się także panel poświęcony możliwościom współpracy korporacji i startupów, w którym swoimi doświadczeniami oraz planami podzielą się Paweł Bochniarz, Prezes Zarządu MIT EF, dr Mateusz Bonca, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju Grupy LOTOS S.A., Wojciech Kamiński, CEO KUNDI, Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta PKO BP, Bartosz Sokoliński, Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP oraz Igor Zacharjasz, Alior Innovations Lab z Alior Bank.

W panelu „Moje doświadczenia z udziału w programie akceleracyjnym. Czy było warto?” mentorzy i uczestnicy programów opowiedzą o wzajemnym wsparciu, inspiracji, dzieleniu się doświadczeniem i wiedzą. Pośród panelistów Igor Kaczmarczyk trzykrotny laureat Konkursu Naukowego E(x)plory, który opowie o swoim Start Up Amber Laboratories i drodze do jego powstania. W panelu wezmą udział również Łukasz Marzecki, Co-founder NIEBAGATELAAleksandra Maciejewicz, prawniczka, współzałożycielka firmy LAW MORE. Mariusz Olejniczak, Pomysłodawca projektu Monitor, udziałowiec spółek Monitor CR i Monitor SM i Martyna Przewoźnik, Prezes Zarządu Monitor CR oraz Tomasz Rzeszuto, Konsultant w zespole Innowacji i B+R, PwC Polska.

Festiwal Naukowy E(x)plory - regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory

Kongresowi towarzyszyć będzie regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory z udziałem
29 projektów badawczych. Jury pod przewodnictwem prof. Barbary Liberdy wybierze najlepsze, które otrzymają akredytację do krajowego finału konkursu.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy kierowany do młodzieży w wieku 13-20 lat, który pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, 140 zakwalifikowało się do regionalnych etapów, które odbywają się w 5 miastach Polski (Szczecin, Wrocław, Warszawa, Toruń, Podzamcze k.Kielc). Ok. 30 najlepszych projektów wybranych regionalnie otrzyma akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 18-21 października w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz udziału w programach mentorskich.

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory, oprócz pokazu projektów biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory, młodzież z mazowieckich szkół weźmie udział w warsztatach naukowych, poświęconych wirtualnej rzeczywistości oraz nowoczesnym materiałom kompozytowym do budowy deskorolek.