Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie - trwają zapisy na warsztaty i pokazy!

 

Jakie możliwości kryje wirtualna rzeczywistość? Jak szukać życia na innych planetach i jakie są możliwości ich zasiedlenia? Na jakiej zasadzie działa łódź podwodna? Mrożące krew w żyłach eksperymenty, warsztaty z programowania robotów oraz z komponowania śniadania bogatego w pozytywne związki chemiczne – to wybrane atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się 17 marca w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Głównymi bohaterami wydarzenia będą jednak Młodzi Naukowcy, uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory. W tym roku w zmaganiach konkursowych uczestniczy aż 7 projektów z województwa zachodniopomorskiego.

Festiwal Naukowy E(x)plory zawita już po raz trzeci do Szczecina. Wzorem lat ubiegłych, Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje go wspólnie z Technoparkiem Pomerania, Urzędem Miasta Szczecina oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. – Poprzez nasze festiwale promujemy naukę i zachęcamy młodzież do realizowania własnych projektów badawczych – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji. – Program Festiwalu jak co roku jest bogaty w ciekawe warsztaty i pokazy naukowe, jestem przekonana, że wszyscy pasjonaci nauki będą nimi usatysfakcjonowani. - Ciekawie zapowiada się także rywalizacja w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory, w którym udział weźmie 29 projektów.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce kierowany do młodzieży w wieku 13-20 lat konkurs, który pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, 140 z nich weźmie udział w regionalnych etapach, które odbędą się w 5 miastach Polski. Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowano 29 projektów, z tego aż 7 z województwa zachodniopomorskiego. 17 marca podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory, jury składające się z ekspertów naukowych i biznesowych, wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory w dniach 18-21 października w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz o nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).

Podczas Festiwalu w Szczecinie, prezentacjom projektów konkursowych będzie towarzyszyć bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W programie m.in. pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu. Udział w festiwalu jest bezpłatny, zgłoszenia można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pełen program wydarzenia dostępny jest na www.explory.pl

Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie, jest jednym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI już edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu oraz Podzamczu koło Kielc. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017, czyli Gdynia E(x)plory Week odbędzie się w dniach 18-21 października 2017 w Gdyni. W tegoroczną edycję E(x)plory zaangażowało się ponad 60 partnerów.

Zobacz program Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Szczecinie

Lista projektów Młodych Naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory w Szczecinie

 

"