Największe wydarzenie naukowe w Polsce.

Gdynia E(x)plory Week startuje 23 października!

fzt baner fb cover 820x312 GEW lip 2019

Projekty badawcze młodych naukowców z całego kraju, dyskusje ekspertów dotyczące przyszłości polskich szkół oraz warsztaty i eksperymenty naukowe dla młodzieży - Gdynia E(x)plory Week to coroczne wydarzenie organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Odbędzie się w dniach 23-25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

W ramach Gdynia E(x)plory Week 2019 odbędą się Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)ploryFestiwal Nauki i Technologii oraz IX Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Po raz kolejny Gdynia gościć będzie młodych innowatorów, edukatorów z całej Polski oraz pasjonatów nauki i innowacji w każdym wieku.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to miejsce, które kojarzy się ze wspieraniem innowacyjnych pomysłów – a takich z pewnością nie zabraknie uczestnikom nadchodzącego Gdynia Explory Week. Jako partnerowi strategicznemu tego wydarzenia zależy nam, by program warsztatów i wykładów naukowych zachęcał młodych innowatorów do rozwijania ich pasji i zgłębiania naukowej wiedzy. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w młodych ludziach od lat wspieramy także laureatów konkursu, umożliwiając im zdobywanie doświadczenia między innymi w przestrzeniach Bio Laboratorium PPNT Gdynia, w pracy przy realnych projektach badawczych - Dyrektor PPNT Gdynia, Anna Borkowska.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory

W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory zobaczymy 33 projekty młodych naukowców z całej Polski, wyłonione spośród 177 zgłoszeń podczas 5 etapów regionalnych. Młodzi naukowcy zawalczą o nagrody główne - stypendia naukowe w wysokości 10.000, 7.000 i 3.000 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS, a także o wyróżnienia w postaci wyjazdów na międzynarodowe konkursy naukowe i staży w prestiżowych instytucjach oraz nagrody ufundowane przez partnerów Programu E(x)plory. Projekty będą oceniane przez ogólnopolskie Jury składające się z uznanych ekspertów i autorytetów naukowych oraz ekspertów biznesowych z całej Polski. W ubiegłym roku konkurs wygrał Piotr Lazarek z Gliwic, który skonstruował sterowany zdalnie pojazd do prewencyjnego badania stanu gleby. Projekt został doceniony także nagrodami na arenie międzynarodowej. Piotr Lazarek będzie gościem tegorocznego Gdynia E(x)plory Week.

Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mają szansę na spotkanie z przedstawicielami biznesu w przestrzeni umożliwiającej nawiązanie wzajemnej współpracy. Dla Grupy LOTOS innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej działalności. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że takie programy gromadzą młodych, zdolnych ludzi, dla których nauka i nowe technologie są tak bardzo istotne. Z roku na rok E(x)plory przyciąga nowe rzesze młodych ludzi, z coraz ciekawszymi pomysłami, które niejednokrotnie mogą być wprowadzane w życie i mają możliwość zaistnienia w sferze biznesowej – Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS.

Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory

Interesująco zapowiada się Festiwal Nauki i Technologii z różnorodnym programem warsztatów i pokazów naukowych. Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą Dawid Myśliwiec, autor kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” w serwisie YouTube,  Aleksandra i Piotr Stanisławscy- twórcy bloga „Crazy Nauka” oraz żeglarz Piotr Myszka, który weźmie udział w dyskusji „Naukowiec-sportowiec”.Zajęcia skierowane są do młodzieży w wieku 13-18 lat oraz wszystkich pasjonatów nauki. Festiwal odwiedza co roku około 3000 uczestników.

IX Kongres E(x)plory “Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”

Po raz pierwszy tak zdecydowanie E(x)plory włącza się w dyskusję o edukacji. IX Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” to dwa dni paneli dyskusyjnych, wykładów i warsztatów z udziałem autorytetów w świecie edukacji, innowacji, a także szerokiego grona nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli instytucji oraz firm działających w sektorze edukacji. Uczestnicy będą dyskutować o tym, jak przygotować uczniów do działania w szybko zmieniającym się świecie, jak wspierać ich rozwój, kreatywność i indywidualność. W trakcie kongresu edukatorzy-innowatorzy zaprezentują metody ciekawej i twórczej pracy z uczniami, nieszablonowe rozwiązania i osiągnięte efekty. Wśród mówców kongresu m.in. prof. Lech Mankiewicz, fizyk i znany popularyzator Khan Academy w Polsce oraz propagatorzy niestandardowych metod edukacji: Marzena Żylińska, Anna Szulc, Jan Wróbel.

Nagroda Człowiek E(x)plory

Podczas Gdynia E(x)plory Week poznamy Laureata przyznawanej od trzech lat nagrody Człowiek E(x)plory dla osoby/zespołu osób, które wspierają młodych innowatorów lub są dla nich źródłem twórczej inspiracji. Laureatami nagrody w latach poprzednich byli tenisistka stołowa Natalia Partyka, Kolegium Prezydenckie Miasta Gdyni oraz Senat Medycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie organizowaneod 8 lat przez Fundację Zaawansowanych Technologii (FZT). Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii. FZT wspiera innowacyjność i promuje kulturę technologii, a także wzmacnia relacje pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorstwami i sektorem edukacji.

fzt stopka do druku paz 2019

 

Modyfikacja skrzydła samolotu zwiększająca bezpieczeństwo lotu, bioniczna proteza ręki, sygnalizator palenia odpadami toksycznymi – to przykłady innowacyjnych projektów stworzonych przez Finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory, które wezmą udział w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Głosowanie trwa od 11 do 25 października na stronie www.innowatorjutra.pl

Innowator jutra to plebiscyt, w którym internauci mogą wybrać najciekawszy ich zdaniem projekt uczestniczący w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019. Głosować można na 1 z 33 projektów, wyłonionych w trakcie regionalnych etapów w 5 miastach Polski. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają 2 tys. zł na udział w wybranej konferencji w Polsce lub zagranicą. Głosowanie na najlepszy projekt odbywa się poprzez stronę www.innowatorjuta.pl . Trwa od 11-25 października 2019. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 25 października 2019 podczas Gali Wręczenia Nagród Laureatom Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

Plebiscyt Innowator Jutra to dla młodych naukowców szansa na wypromowanie swojego talentu i nowatorskich projektów. To także okazja dla szerokiej publiczności, aby poznać, docenić i wesprzeć pomysł, który ich zdaniem ma największe szanse na realizację. Dzięki plebiscytowi młodzi ludzie mają okazję na zdobycie uznania nie tylko wśród autorytetów naukowych, ale także publiczności.

Dla laureata zeszłorocznej edycji plebiscytu – Piotra Lazarka, autora prototypu automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych – nagroda publiczności w plebiscycie Innowator Jutra była jedynie początkiem sukcesów. Piotr otrzymał I nagrodę Jury Konkursu Naukowego E(x)plory, wyjazd na najbardziej prestiżowy konkurs naukowy Intel ISEF w USA oraz staż w Instytucie Weizmanna w Izraelu. 

Informacje o tegorocznych uczestnikach plebiscytu znaleźć można na stronie: www.innowatorjutra.pl

Plebiscyt Innowator Jutra jest realizowany w ramach wydarzenia Gdynia E(x)plory Week, które jest organizowane od 8 lat przez  Fundację Zaawansowanych Technologii (FZT). Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii. FZT wspiera innowacyjność i promuje kulturę technologii, a także wzmacnia relacje pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorstwami i sektorem edukacji.

Do 31 stycznia trwa rekrutacja do kolejnej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Więcej informacji TUTAJ.

Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji. IX Kongres E(x)plory już 23 października w Gdyni

W dniach 23-24 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się IX edycja Kongresu E(x)plory pt. „Edukacja dla Innowacji. Innowacje w edukacji”. Tematem wydarzenia będzie szeroko pojęta edukacja. 

IX Kongres E(x)plory jest stałym punktem programu Gdynia E(x)plory Week, finałowego wydarzenia Programu E(x)plory, które od 8 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Tegoroczny program Kongresu angażuje edukatorów oraz wszystkich przedstawicieli instytucji, firm i organizacji, działających w obszarze edukacji.

„Od ośmiu lat podziwiamy w Programie E(x)plory młodych innowatorów, ich pasje oraz niesamowite pomysły. Co zrobić, aby szkoła podążała za potencjałem młodych ludzi? Jakie innowacje możemy wprowadzić w edukacji już dziś? O tym będziemy dyskutować podczas IX Kongresu E(x)plory” – Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Gośćmi specjalnymi IX Kongresu E(x)plory będą m.in. dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, realizujący projekt Khan Academy, dr Marzena Żylińska, zajmująca się metodyką i neurodydaktyką oraz Anna Szulc – nauczycielka z 30-letnim stażem, autorka książki „Nowa szkoła”.  

W programie wydarzenia poruszone zostaną takie tematy jak:

- Nowa szkoła. Jak powinna wyglądać? Jakie zmiany powinny w niej zostać wprowadzone?

- Uczeń zdolny. Wyzwania, metody pracy, współpraca i wsparcie

- Jak w tradycyjnej szkole przekazywać wiedzę w praktyce. Nauka czynna zamiast biernej. Nauka poprzez doświadczenie

- Jak wykorzystywać nowe technologie w pracy z młodzieżą, tak aby wspierały proces poznawczy i pomagały w przyswajaniu wiedzy. Przykłady i prezentacje najciekawszych rozwiązań technologicznych do wykorzystania w szkołach

- Praca metodą projektów w klasie i w trybie indywidualnym. Pomysły i metody realizacji projektów naukowych w parze uczeń-opiekun

- Prezentacje projektów biorących udział w Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019

- Udział w projektach międzyszkolnych i międzynarodowych. Pozyskiwanie funduszy na dodatkowe działania

- Czy oceny są na pewno potrzebne? Alternatywy dla tradycyjnego modelu oceniania

Kongres odbędzie się w dniach 23-24 październikaw Gdyni. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.kongres.explory.pl

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Rozpoczęliśmy współpracę z kancelarią patentową Patpol, dzięki której młodzi naukowcy, biorący udział w Programie E(x)plory, będą mieli szansę skorzystać z fachowej wiedzy specjalistów – rzeczników patentowych i prawników i przygotować swoje pomysły do opatentowania.

Ochrona własności intelektualnej młodych innowatorów, uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory od początku istnienia Programu E(x)plory była dla nas ważna- mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Do tej pory skupialiśmy się na informowaniu uczestników Konkursu o potrzebie i możliwościach ochrony patentowej innowacyjnych rozwiązań zgłaszanych do Konkursów. W tym celu organizowaliśmy webinaria i szkolenia. Dzięki współpracy z Patpol, możemy zaoferować wybranym młodym naukowcom konkretną pomoc w procesie patentowania wynalazków – dodaje.

Cieszę się, że wspieramy młodych i ambitnych innowatorów – podopiecznych Fundacji Zaawansowanych Technologii. Podjęliśmy tę współpracę wierząc w wielki potencjał młodych naukowców, których wynalazki wpłyną na naszą przyszłość. Jako zespół specjalistów w zakresie ochrony własności intelektualnej, chcemy ich wspierać i służyć naszym wieloletnim doświadczeniem – mówi Prezes kancelarii patentowej Patpol, Izabella Dudek-Urbanowicz.

Nowy Partner Programu E(x)plory wesprze 5 młodych innowatorów w procesie przygotowania i złożenia wniosku patentowego. Eksperci Patpol skonsultują i doradzą jak wybrać najlepszą opcję ochrony rozwiązań młodych badaczy oraz udzielą porad w kwestii zgłoszenia patentowego i jego weryfikacji.

O kancelarii patentowej Patpol:

Patpol istnieje nieprzerwanie od 1966 roku. Świadczy kompleksowe usługi związane z ochroną własności intelektualnej. Rzecznicy patentowi Patpol to specjaliści z misją krzewienia wiedzy i budowania świadomości o tym, czym jest własność intelektualna i jak należycie ją chronić.

 

 

Miło nam poinformować, że kolejny raz grupa LOTOS S.A. wspiera program E(x)plory. 

Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mają szansę na spotkanie z przedstawicielami biznesu, w przestrzeni umożliwiającej nawiązanie wzajemnej współpracy. Dla Grupy LOTOS innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej działalności. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że takie Programy gromadzą młodych, zdolnych ludzi, dla których nauka i nowe technologie są tak bardzo istotne.

Z roku na rok Program przyciąga nowe rzesze młodych ludzi, z coraz ciekawszymi pomysłami, które niejednokrotnie mogą być wprowadzane w życie i mają możliwość zaistnienia w sferze biznesowej. – Jarosław Wittstock, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych w Grupie LOTOS S.A.

Oficjalną współpracę z Grupą LOTOS S.A. rozpoczęliśmy podczas VIII Kongresu "Gdzie technologia spotyka biznes".

Poniżej relacja z wydarzenia z udziałem Prezesa Jarosława Wittstocka.

https://www.youtube.com/watch?v=xjACE4cedPE

 

 

Lotos